Osoba z niepełnosprawnością ruchową na wózku uzyskuje większą niezależność i samodzielność w pokonywaniu barier architektonicznych w przestrzeni publicznej. Inwalidzki wózek elektryczny to urządzenie przekładające się na najwyższy poziom komfortu, ale na jakie parametry warto zwrócić uwagę przed zakupem?
Czy wózek posiada funkcję pionizacji?
Pionizacja to jeden z najciekawszych dodatków występujących w wózkach elektrycznych, ponieważ umożliwia choremu uzyskanie zgodnej anatomicznie sylwetki. Elastyczność przy ustawianiu ciała to większa wygoda i zaleta w sytuacjach towarzyskich, przy gotowaniu, codziennej higienie. Pionizacja daje dodatkową wartość przy rehabilitacji, głównie miednicy. Z pozycji wysokiej można przejść szybko do leżącej. Dzięki temu użytkownik wózka szybciej trafia do łóżka.
Czy to wózek tylko pokojowy, czy może z funkcją terenową?
To ważne pytanie, ponieważ wózek elektryczny terenowy daje choremu więcej możliwości transportowych i ogranicza stres przy pokonywaniu wszystkich rodzajów barier architektonicznych ze względu na zastosowanie grubych kół przeciw-wywrotnych i technologii amortyzacji. Dobra rekomendacja w przypadku amortyzacji to system ROSTA.
Jakie technologie zastosowano w wózku?
Najciekawsze możliwości spotykane w terenowych wózkach elektrycznych to niezależne zasilanie pod każdy z silników czy adaptacja do terenu. Wózek inaczej zachowuje się na gładkiej powierzchni, a inaczej podczas przejazdu po błocie, trawie. To ważne dla użytkownika, który nie zawsze widzi powierzchnię, po której się porusza.
Co się jeszcze przyda przed zakupem?
Podstawy do sprawdzenia przed inwestycją w wózki elektryczne to udźwig (optymalnie do 130 kg), prędkość (od 6 do 10 km/h, możliwość przestawienia trybu w zależności od potrzeb transportowych), stabilność konstrukcji. Trzeba przeanalizować, czy osoba z niepełnosprawnościami nie wypadnie z siedziska, nie przesunie się w trakcie jazdy. Warto zwrócić też uwagę na tapicerkę, jakość wykonania materiałów, poziomy regulacji podłokietników.